Lwia zmarszczka – jak zlikwidować?

„Lwia zmarszczka” to pionowa bruzda występująca na czole, pomiędzy brwiami. Powstaje wraz z wiekiem, jako efekt marszczenia czoła. Ostatecznie, twarz nabiera gniewnego, groźnego wyrazu, przypominającego odrobinę wyraz twarzy lwa.

Za jej powstawanie odpowiada mięsień marszczący brwi (łac. musculus corrugator supercilii), który ulokowany jest bocznie od nasady nosa, z obu stron. Skurcz tego mięśnia pociąga skórę nieco w dół i dośrodkowo. W ten sposób między brwiami powstaje głęboka, pionowa fałda, potocznie zwana „lwią zmarszczką„. W ruchach mimicznych twarzy odpowiada to zdziwieniu, złości, zniecierpliwieniu, ale i chroni narząd wzroku przed ostrym światłem i kroplami wody (np. w czasie deszczu). Wraz z postępem procesu starzeniowego, lwia zmarszczka będzie się pogłębiać.

Lwia zmarszczka – jak zlikwidować

twarz-strzykawkaKwas hialuronowy – warto wiedzieć, że jest naturalnym polisacharydem, tzn., że od początku występuje w naszej skórze, a konkretnie w warstwach skóry właściwej. Jego zadaniem jest wiązanie wody. Zapewnia skórze elastyczność, sprężystość, stabilizuje błony biologiczne, a w stawach jest elementem mazi. Wraz z postępem wiekowym, jego ilość maleje, a w związku z tym nie ma się co dziwić, że skóra na starość wiotczeje i opada. Wszystko przez to, że traci zdolność do wiązania wody, jaka zapewnia homeostazę wewnątrz – tkankową 1 cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząsteczek wody! Z uwagi na tenże fakt, kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. Mezoterapia, bo tak nazywa się proces wprowadzania tego kwasu pod skórę, umożliwia wprowadzenie żelu z kwasem hialuronowym. Lekarz wprowadza go przy pomocy cienkiej igły. Proces jest całkowicie bezbolesny, dlatego też prowadzony jest bez znieczulenia. Zabieg trwa ok. 40 min.

Do niedawna pozyskiwano go z pępowiny bądź z kogucich grzebieni. Współcześnie jest on uzyskiwany przy pomocy metod biotechnologicznych w wykwalifikowanych laboratoriach, pod kątem najlepszych diagnostów. Dostępne są również preparaty w kapsułkach, zawierające kwas hialuronowy, ale doustne spożycie nie daje tak spektakularnego efektu, jak domiejscowe wstrzyknięcie.

Botoks – jest to jad kiełbasiany, a więc toksyna, tworząca się w starych wędlinach. Najpierw leczono nim nadmierne napięcie mięśni ust, u dzieci chorych na różnego rodzaju porażenia, a później także zeza. Po jakimś czasie opracowano metodę niwelowania zmarszczek. Botoks działa jedynie na zmarszczki mimiczne, a więc, powinien sprawdzić się w przypadku lwiej fałdki. Faktem jest, że botoks może być stosowany już u bardzo młodych osób (powyżej 20 lat). Dzięki temu, wstrzykiwana substancja nie działa tylko wygładzająco, ale i zapobiegawczo na przyszłość. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania zmarszczek mimicznych, u osób, które mają już botoks wstrzyknięty.

Botoks + kwas hialuronowy – bardzo dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z lwimi fałdkami. Botoks wstrzykuje się w mięsień mimiczny twarzy, tak aby blokował wytwarzanie acetylkocholiny (neuroprzekaźnik), która przekazuje impulsy nerwowe w stronę mięśni. W efekcie tracą one zdolność do napinania się, a mięsień pozostaje nienaruszony. Kwas hialuronowy z kolei, umożliwia wygładzenie fałdy. Współcześnie uważa się, że jest to najlepsza metoda rozprawienia się z lwią zmarszczką. Efekt widoczny jest po 3-4 dobach.

Kremy przeciwzmarszczkowe np. Richevon.

Jak przebiega zabieg usuwania lwiej zmarszczki?

Najpierw należy udać się do specjalisty, z którym należy skonsultować stan zdrowotny. Niewykluczone, że konieczne może stać się wykonanie dodatkowych badań. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w warunkach higienicznych i sterylnych. Botoksu nie należy się obawiać, jeśli ma się do czynienia ze specjalistą, nie amatorem. Początkowo twarz może być lekko obrzęknięta z widocznym siniakiem, który po niedługim czasie znika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *